top of page

טיפול קוגניטיבי- התנהגותי CBT

Cognitive Behavioral Therapy
 

מבוסס על שילוב בין טיפול קוגניטיבי וטיפול התנהגותי.
טיפול CBT מנסה ליצור שינוי בדפוסי החשיבה של האדם ובמקביל לשינוי דרך התנהגות ובכך לשפר את הרגשתו של האדם כלפי החיים, להפחית מחשבות מעוותות ומטרידות הן בתדירות והן בעוצמה.

לרבים מאתנו אין זה מן החריג לחוות מחשבות שליליות, למשל: "אין סיכוי שאני אצליח"; "אני לא שווה מספיק"; "אני מפחד שיתרחש אסון"; "אני כל כך כועס כרגע שאני ממש מתפוצץ!" ועוד.

מחשבות אלו הן טבעיות לחלוטין ולא בהכרח יפגעו באיכות חיינו. בתקופות של חוסר וודאות וחוסר שליטה למחשבות אלה יש נטייה להתגבר. במקרים אלו, אנו חשים פגיעים במיוחד, ואז בקלות יתרה מחשבות שליליות כגון אלו הופכות למחשבות שמנהלות ומשפיעות על אספקטים רחבים בחיינו ויכולים לגרום לחרדה, דיכאון, כעס.

באילו בעיות ניתן לטפל בגישת CBT?

חרדה | התקפי פאניקה

פוביות ספציפיות נהיגה | בע"ח | מבחנים אגרופוביה | דם ומחטים

חרדה חברתית פחד קהל

הפרעות אכילה אנורקסיה | בולמיה | התקפי זלילה

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) טריכוטילומניה | דרמוטלומניה | דימוי גוף

פוסט-טראומה (PTSD)

דיכאון | דיכאון אחרי לידה | אבל

שינה

ניהול כעסים

בעיות קשב וריכוז (ADD/ADHD)

מיומנויות חברתיות

מה זה טיפול קוגניטיבי/הכרתי?

הנחת היסוד בטיפול קוגניטיבי היא שאנו נוטים להגיב למה שמתרחש סביבנו על פי תכנים מחשבתיים פנימיים. תכנים אלו יכולים להיות מושפעים וברי שינוי  גם כשהמצב האובייקטיבי החיצוני לא משתנה.

בטיפול מתמקדים בדרכי חשיבה ובאופן בו אנו חווים את העולם מסביבנו. אנו מזהים את המחשבות שנתפסות כמחשבות שלא משרתות אותנו. מחשבות אלו חולפות לנו בראש תוך כדי החוויה או בסמוך לה וגורמות לרגשות שונים שמייצרים מצוקה. לצערם של בני האדם איננו יכולים לשלוט במחשבות שלנו. מה בכל זאת ניתן לעשות? למידה של התבוננות במחשבותנו דרך מיינדפולנס; קבלת החוויה הרגשית והמחשבתית תוך פיתוח גמישות פסיכולוגית- דרך כלים של ACT; הפחתת התגובה האוטומטית שלנו והפנמת היכולת להעניק נקודת מבט שונה לסיטואציה. כל אלו יכולים להעניק לנו את היכולת להפחית ואף להימנע מתחושות המצוקה.

Thanks! Message sent.

מה זה טיפול התנהגותי?

הטיפול ההתנהגותי מבוסס על התיאוריה הביהביוריסטית שגורסת כי דפוסי התנהגות לא מסתגלים או מזיקים הם תולדה של הרגלי חיים לא נכונים וחוויות אישיות שצברנו במהלך חיינו.

טיפול התנהגותי חותר לשינוי דפוסי ההתנהגות המזיקים שלנו. זאת על ידי חיזוק ההתנהגויות המועילות, והכחדת ההתנהגויות שאינן משרתות אותנו, מזיקות ופוגעות באיכות החיים ובתפקוד היומיומי והחלפתן בדפוסי התנהגות חדשים, פרודוקטיביים ומותאמים למציאות.

בטיפול התנהגותי מקבל האדם כלים יישומיים לשינוי ההרגלים. בנוסף בטיפול מתייחסים להיבט ההתנהגותי ככלי ליישום הכלים הקוגניטיביים שרוכש האדם וכך מתרחשת בפועל ההתמודדות עם סיטואציות אמתיות בחיי היום יום של האדם.

שיטת טיפול מובנית

השיטה מבוססת על שלבים ויעדים שמוגדרים מראש. במהלך הטיפול בחינה ומעקב אחר ההשערות והיעדים יוודא שהטיפול אכן מתנהל בכיוון ובקצב הנכונים.

 

שיטת טיפול ניתנת למדידה

יתרון בולט של טיפול CBT בהשוואה לטיפולים פסיכולוגים בכלל וטיפול דינאמי בפרט, הוא העובדה שניתן למדוד ולכמת את תוצאותיו.

 

שיטת טיפול מוכחת מחקרית

מחקרים מוכיחים שטיפול CBT עשוי להיות יעיל באותה מידה כמו טיפול תרופתי לטיפול בדיכאון ובהפרעות נפשיות אחרות.

 

Thanks! Message sent.

יתרונות הטיפול
 

טיפול קצר מועד

המתמקד ב"כאן ועכשיו" בשונה מטיפולים דינאמיים מסורתיים המייחסים לאירועי העבר ולנבכי הנפש של המטופל משמעות מעמיקה. טיפולים אלו נמשכים לרב מספר שנים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי לעומת זאת הינו טיפול קצר מועד.

 

טיפול ממוקד מטרה

הטיפול מתמקד בבעיה הספציפית עמה מגיע האדם. מלבד התייחסות לסימפטומים, ישנה התייחסות לסיבה שבגללה מתקיימים הסימפטומים. שינוי בדרך המחשבה ושינוי התנהגותי ימגרו הבעיה מהשורש.

 

טיפול עם תוצאות ארוכות טווח

ההתמקדות בשורש הבעיה, הכלים היישומיים שהמטופל מקבל והטכניקות שמתרגל, יסייעו למטופל להתמודד בהצלחה עם סיטואציות או בעיות דומות בהן עלול להיתקל בעתיד. עם סיום הטיפול קיים סיכוי נמוך שהסימפטומים או הבעיות עמן הגיע האדם יצוצו שוב בעתיד.

 

עבודה מחוץ לחדר טיפולים

במהלך הטיפול מקבל האדם כלים פרקטיים להתמודדות מעשית עם אותן מחשבות שליליות ודפוסי התנהגות מעוותים. העבודה נמשכת גם מחוץ לחדר הטיפולים בשטח על מנת לתרגל את יישום הכלים חדשים.

 

בסיום הטיפול

האדם יבין כיצד מחשבותיו ודרכי ההתנהגות שלו משפיעים על הרגשוות שהוא חווה, ומהי תרומתם לבעיות שיש לו בחיים.

האדם ימצא דרכים לשנות את דפוסי מחשבותיו ודרכי התנהגותו על מנת שיוכל להתמודד עם בעיותיו וחרדותיו. הטיפול לא יפתור את הבעיות, אבל יעניק לאדם דרכים להתמודד עימן באופן חיובי יותר.

האדם יבין כי לעתים, לא המצב עצמו הוא שגורם לאדם להיות אומלל, אלא הדרך שבה הוא תופס את המצב.

הצלחת הטיפול

הטיפול מתבסס על היכולת האישית של האדם לייצור שינוי בחייו.

במהלך הטיפול מתקיימת עבודה משותפת עם אחראיות שווה בין האדם למטפל. בכדי שהטיפול יצליח, ישנה ציפייה כי האדם יגלה מחויבות לתהליך הכולל שיתוף פעולה ועבודה מחוץ לחדר הטיפולים. המקצועיות, הידע והמוכנות של המטפל לא יוכלו לבדם לעקור משורש את הבעיות עמן הגיע האדם.

bottom of page